Om oss

Vi kan trä! Hos oss är känslan för trä det viktigaste. Vi övervakar noga varje steg i förädlingsprocessen. Vi bygger all vår verksamhet på erfarenhet och kunskap - men vi tänker modernt. Vi har förmåga att anpassa oss snabbt till våra kunders önskemål utan att göra avkall på kvalitet.

 

Vi kontrollerar hela kedjan från skog till hem. Vi ingår i företagsgruppen Profura AB tillsammans med bl.a. Balungstrands Sågverk i Dalarna. Det ger oss stabila flöden av högklassisk skogsråvara. Ett virke som vuxit i mer än hundra år får också tid att mogna och torka innan det levereras till Dig som kund. Ett golv eller en interiörpanel som vi producerar återger nyanser och färgspel som bara naturen skapat.

 

Bland våra specialiteter vill vi särskilt lyfta fram våra trägolv i gran och furu. Sköna att gå på, lätta att sköta, vackra i rummet och praktiskt taget outslitliga.

Ladda gärna ner vår broschyr här!

Bli en del av vårt team!

Se lediga tjänster här >

Kontakta oss

KAM-säljare

Magnus Perlinger

Tel: +46 (0)70 660 17 31

Epost: magnus@stigma.se

Ordermottagare

Johanna Karlsson

Tel: +46 (0)325 189 70

Epost: johanna@stigma.se

Försäljning Tyskland

Marko Rados

Mobil: +49 (0)179 130 58 91

Tel: +49 (0)40 210 504 80

Fax: +49 (0)40 876 042 17

Epost: marko@stigma.se

Planerare/Inköp

Bo Karlsson

Tel: +46 (0)325 189 76

Mobil: +46 (0)706 641 157

Epost: bosse@stigma.se

VD/Marknadschef

Försäljning Skandinavien

Besim Shulemaja

Tel: +46 (0)722 078 770

Epost: besim@stigma.se

Stigma Hyvleri AB, Älvshult 124, SE-311 63 Älvsered

Innesäljare/Administration

Gunilla Persson

Tel: +46 (0)325 189 71

Mobil: +46 (0)732 400 209

Epost: gunilla@stigma.se

Ekonomi/Administration

Pernilla Lindgren

Tel: +46 (0)325 189 72

Mobil: +46 (0)705 474 779

Epost: pernilla@stigma.se

Våra partners!

HAGEBAU

Contract Company

HOLZLAND

HOLZRING

EUROBAUSTOFF

Skickar formuläret…

Servern påträffade ett fel.

Formuläret togs emot.

Läs om vår Integritetspolicy här!

KONTAKTA OSS!

Stigma Hyvleri AB, Älvshult 124, SE-311 63 Älvsered